עיצוב פנים בסגנון מודרני – מה זה אומר?

מקורו של עיצוב פנים מודרני הוא במדינות מערביות עוד בשנות ה-30 של המאה ה-20. בבסיסו, עיצוב זה עושה שימוש רציונלי בחומרים מודרניים קיימים וזאת בהתבסס על פונקציונאלית תוך הימנעות משימוש במוטיבים מסורתיים.
עיצוב מודרני בסלון

במשך עשרות השנים הפך עיצוב הפנים המודרני לכזה המאפיין את החללים בקווים נקיים, ניטרליים ומונוכרומטיים (ספקטרום מוגבל של מקורות אור) אשר מייצרים אווירה שקטה ונינוחה. בין היתר, ניתן להגדיר את עיצוב הפנים המודרני ככזה בעל קומפוזיציה מדויקת (תוצר היחסים בין אובייקט לבין המסגרת בה הוא נמצא) המעניקה שמירה על מרחבים פתוחים ומוארים. יחד עם כל אלו, מהווה עיצוב פנים מודרני קונספט רחב הכולל בתוכו מספר רחב של רעיונות, טעמים וכיוונים שונים מהם נהנים לקוחות רבים.

בכדי להעמיק בסוגיית עיצוב הפנים המודרני ניתן להתייחס לארבעה קווים מנחים עיקריים:

שמירה על קו עיצובי נקי

השאיפה הראשונה והבולטת בתחום עיצוב הפנים המודרני היא ביכולת להימנע מהעמסה יתרה של פרטים רבים מידי בחלל, וזאת בכדי לשמר מראה פתוח ומואר. לכן, על מנת להשיג מטרה זו, קיימת חשיבות רבה בבחירה מועטת של פריטים. אלו יהיו איכותיים יותר וארגונם באופן מושכל יעניק לחלל את אותה אווירה מרווחת ונעימה.

שימור הקו העיצובי הנקי נועד לבטל את הבחירה בפריטים בעלי קישוטים מצועצעים, רהיטים מגולפים וכאלו בעלי מרקמים כבדים שהיו נחלת העיצוב הגותי וזה הוויקטוריאני, שביקר כאן עד לפני כמה שנים. ההעדפה היא בפריטים ורהיטים בעלי קווים ישרים, ברורים, חדים ונקיים המשדרים חיסכון ופשטות.

בחירת הצבעים

עיצוב פנים מודרני דוחף אותנו כיום לקשת צבעים ניטרליים בגוונים של לבן, צבעי קרם וצבעים בעלי ניגודיות בולטת (בעיקר לבן ושחור), וזאת תוך שילוב של צבעים חמים המייצרים נעימות וחמימות ומאזנים את הקו הנקי.

השימוש בצבעים הנחשבים נועזים נעשה באופן שישבור את המראה הניטרלי, וזאת בכדי ליצור מוקד משיכה בצורה עדינה. את מוקד הצבעים הנועזים נפזר בכמה מקומות בחלל מבלי לרכזו רק במקום אחד. בין היתר ניתן לשלב יצירת אומנות מופשטת, רהיט בודד בצבע נועז דוגמת ספת עור או כיסא, כריות צבעוניות על גבי ספה בעלת צבע נקי או שימוש בשטיח צבעוני.

בחירת חומרים

בחירת החומרים באה לידי ביטוי בבחירה של חומרי הריצוף, חיפויי הקירות, בריהוט ובאביזרים הנלווים הנוספים. לבחירת החומרים השפעה רבה על האווירה שתתקבל בחלל כשכיום רבים, למשל, אוהבים לשלב מראה טבעי של רצפה (רצפת עץ בעיקר) בתוך חלל מודרני ובכך לזכות במראה נקי ומאוורר תוך שילוב תחושת החמימות.

הרצון למראה טבעי ונקי מביא רבים ממעצבי הפנים לעשות שימוש במתכת, דוגמת הכרום והנירוסטה. את המתכת נוכל לראות ברגלי שולחנות, ידיות של דלתות ומגירות, בברזים ובגופי תאורה. הכרום מעניק מראה מלוטש, בעל ברק גבוה ומעניק גוון כחלחל וקר.

עיצוב התאורה

לתאורה בעידן עיצוב הפנים המודרני חשיבות רבה, הן ברמת הפרקטיות והנוחות, והן בכל הנוגע לאווירה אותה נרצה להשרות על החלל. השימוש כיום כולל גופי תאורה חדשניים וחסכניים, כאלו השקועים בתוך קירות או צמודים להם, ואף גופי תאורה המתמזגים יחד עם החלל.

במקביל נשאף לניצול מרבי של אור טבעי וזאת בהתאם למיקום המבנה, כיוונו ורוחב החלונות. חשוב לדאוג לבנייה של חלונות רחבים ככל הניתן, כך שיזמינו אור פנימה וזאת תוך מיסוך של אור חזק מידי על ידי שימוש נבון בוילונות בעלי מראה נקי, המתמזג עם החלל מבלי לתפוס נפח רב.