עיצוב פנים כפרי – למי זה מתאים?

למול סגנון עיצוב הפנים המודרני והמתחדש, רבים עדיין מעדיפים להעניק לבית שלהם עיצוב פנים כפרי חם ונעים, סגנון אשר מכיל בתוכו צבעים עשירים, חמים ועזים והוא עדיין מועדף על לא מעט אנשים.
סלון בעיצוב כפרי

עיצוב פנים כפרי - מאיפה זה בא?

המקור לעיצוב פנים כפרי הנו מארה"ב ומדינות אירופה, אשר היו מאופיינות בבנייה המבוססת על שימוש רחב במשאבי הטבע, שימוש בתוצרים הגולמיים של אותם משאבים ובעיבוד ידני של אותם חומרים.

החומרים הבולטים המשמשים בבנייה ובשיפוץ מבנים בסגנון כפרי הם סוגי העץ השונים, שרובם הגדול בעלי גוונים כהים, כשאיתם ניתן לשלב סוגי אבן, טבעות ופרופילים מברזל ואף חומרי טקסטיל. מקומו של העץ בסגנון זה הוא, כאמור, הבולט ביותר ואותו נוכל להרגיש בכל חדר אליו נגיע. השימוש בגוונים חמים ועזים כולל צבעים דוגמת כתום, בורדו ואדום. אלו משרים אוירה חמימה וביתית, כשאת אותה אוירה ניתן להשלים גם בעזרת עציצים וצמחייה.

בעיצוב פנים כפרי ישנה חשיבות רבה לפתחים של המבנים ולצורותיהם. פתחים אלו יכללו מסגרות הבנויות מפרופילים של ברזל או אלומיניום בלגי אותם נראה גם על החלונות. בבנייה של מבנים חדשים חשוב למקם את הפתחים לנוף של טבע, עד כמה שניתן, וזאת בכדי שנוף זה יהווה חלק משמעותי בתחושת החמימות. בנוגע לריהוט, גם כאן השימוש שיעשה הוא ברהיטים העשויים עץ, שאת חלקם ניתן לצבוע ולהוסיף להם את אותם פרופילים מברזל.

על אף שסגנון עיצוב פנים כפרי נחשב למיושן ומסורתי, ובכך יש ויועדף יותר על בני הדורות המבוגרים יותר, הוא עדיין נשאר ברקע ואף חווה בתוכו התפתחויות המאפשרות לו להיות עשיר ומגוון יותר ויותר. היכולת לשלב לאותו עיצוב כפרי נגיעות של אלמנטים מתכתיים עדינים, מאפשרים לקווים מודרניים אלו לשמר את אותה תדמית נוקשה ומסורתית שיש לעיצוב זה, אך להביא לכך שלסגנון הכפרי יש בו לקרוץ ולהתמזג באופן עדין יחד עם אלמנטים מודרניים, ובכך להפוך את עיצוב הבתים למשימה מאתגרת ומהנה אף יותר.

שני החללים המרכזיים המאפיינים ומבטאים בצורה בולטת את סגנון עיצוב הפנים הכפרי הם, באופן טבעי, הסלון והמטבח.

בסלון בעל עיצוב כפרי ניתן יהיה להתרשם ממערכות ישיבה נוחות ומזמינות המשלבות כריות רבות בעלות טקסטורות שונות ואף שמיכת התכרבלות רחבה ונעימה. השולחן במרכז הסלון רצוי שיהיה עשוי עץ גולמי, שלו אלמנטים דקורטיביים טבעיים שהגיעו עם אותה חתיכת עץ. בקירות הסלון ניתן לשלב בריקים בצבעים חמים (לבנות בטון מלבניות המאפיינות בתים פרטיים רבים בארה"ב ובבריטניה) או לעשות שימוש בטיח בעל אלמנט מחוספס וחמים. להשלמת האווירה חשוב כמובן ליצור תאורה חמה ולפזר בחלל מספר עציצים.

במטבח ניתן להשתמש במגוון רחב יותר של צבעים הכוללים גם גוונים בהירים. את חזית ארונות המטבח ניתן לעצב עם עיטורים שונים, לעשות שימוש בידיות חיצוניות בולטות, שימוש בקישוטים אומנותיים וצמחייה עדינה. את חיפויי הקירות רצוי לעשות מאבן טבעית, או משיש עבור מראה אחיד וחלק. על האי במטבח רצוי לשלב משטח בוצ'ר המשמש כמשטח עבודה מוביל גם במסעדות. הבחירה במוצרי חשמל למטבח צריכה להתכתב עם המוטיבים המובילים בו.